Pojam Skin Minimalism je teško prevesti, a da u dve reči govori ono što označava, tako da ćemo ga u nastavku teksta koristiti u izvornom obliku, dok bi neki srpski najopštiji prevod bio: jednostavna rutina nege.
Koji je cilj Skin Minimalism nege kože?
Skin minimalism (nazvan još i “skinimalism”) ima za cilj da pojednostavi rutinu nege kože i da je na taj način održi zdravom i sjajnom. Ono od čega se počinje jeste vraćanje osnovama i korišćenje samo neophodnih preparata, ali pažljivo biranih i prilagođenih tipu i stanju kože.
Na taj način, koža se pušta da bude ono što jeste.
Efekat ovog pristupa je u tome što razmišljajući na ovaj način vodimo računa o tome koje proizvode kupujemo i koliko ih kupujemo, pa istovremeno brinemo i o svojoj koži i o smanjenju konzumerističkih navika savremenog društva.
Benefiti promišljanja o nezi kože koja uključuje minimalizam
Da li je svakome potrebna rutina nege od 10 koraka?
Da li je potrebno da kupimo veliki broj proizvoda samo zato što možemo?
Da li iskoristimo do kraja svaki proizvod koji imamo?
Upotreba manje proizvoda pored toga što joj prethodi promišljanje o onome šta nam je neophodno dovodi do smanjenja mogućnosti iritacija od velikog broja sastojaka i potencijalnih alergena.
Time, takođe, dozvoljavamo svakom proizvodu koji koristimo da pokaže svoje delovanje i rezultate koje ostvaruje. Dajemo proizvodu poverenje da postigne željeni efekat na koži, i imamo priliku da brže lociramo proizvode koji nam ne odgovaraju.
Poslednje, ali ne i manje važno, na ovaj način činimo dobro za ekološki krug, podržavamo održivi način života i pažljivo trošimo resurse.
Na šta da obratimo pažnju ako želimo da se priklonimo ovom trendu?
Ukoliko želite da započnete sa skin minimalism-om, razmišljajte tako da proizvodi koji birate budu multifunkcionalni: da ne budete zavedeni time da vam je za svaki deo kože lica ili tela neophodan drugačiji proizvod, ali i da birate proizvode koje u sebi imaju dvojak efekat, odnosno sastojke koji će svojim delovanjem uticati ne samo na jednu „nepravilnost“.
Isto tako, zagovornici ovog trenda preporučuju da se oslonite na preparate koji nisu previše agresivni, i koji vas nežno neguju.
Kako bi trebalo da izgleda rutina nege osobe koja praktikuje skin minimalism?
Kada govorimo o nezi kože lica, započnite sa osnovnim koracima nege dodajući jedan proizvod „aktivnog“ tipa koji rešava „nepravilnost“ na koju ste se usmerili. Vaša nega može da izgleda ovako:
ČIŠĆENJE + PROIZVOD AKTIVNOG TIPA (eksfolijator, serum) + HIDRATACIJA + SPF
I to je sve što vam je potrebno. Na ovaj način kožna barijera ostaće netaknuta prekomernom upotrebom proizvoda koji mogu da je naruše, a bez žrtvovanja rezultata.
Kako da koristimo šminku ako želimo da ostanemo u okvirima Skin minimalism-a?
Ruž za usne može da bude i rumenilo, puder može da se zameni korektorom samo na onim delovima lica gde je neophodno. Krema za lice može biti odlična podloga za šminku, a senke za oči koje imaju srebrnkasti i zlatni sjaj mogu vam poslužiti kada nemate u blizini highlighter. Zamislite da ste poneli najmanji mogući neseser sa sobom na letovanje, i pokušajte da improvizujete sa onim što imate - sigurni smo da ćete se začuditi kombinacijama koje ćete isprobati.
Kako da koristim SOFI kozmetiku i praktikujem minimalizam u nezi kože?
Kada se odlučite da započnete svoje skin minimalism putovanje, sigurni smo da ćete želeti da ga započnete sa brendom kozmetike koja je prepoznatljiva kao kozmetika koja nema agresivne substance, i koja je prepoznatljiva svojim korisnicima po jasnim formulacijama.
Evo par saveta kako da inkorporirate SOFI kozmetiku u vašu pojednostavljenu rutinu nege:
Identifikujte šta je ono što vašoj koži treba:
Kako bi kozmetika koju koristimo u nezi kože bila što efikasnija, neophodno je da znamo tip kože, i načine na koje reaguje u određenim temperaturama, ili kada je pod stresom. Pokušajte da nađete proizvode koji su baš za vaš tip kože. Ovo će biti od velikog značaja posebno ako se suočavate sa aknama, zrelom, suvom ili masnom kožom.
Nežno čistite lice:
Kod čišćenja je bitno da ono bude nežno i temeljno, ali da se ne naruši prirodna barijera kože. Naša blaga micelarna voda za čišćenje lica sa aloja verom prilagođava se svim tipovima kože, pa i onoj najosetljivijoj, jer ne sadrži mirise, i čisti lice bez isušivanja. Možete je koristiti svakodnevno, bilo da skidate šminku, ili da samo želite da očistite kožu od spoljašnjih uticaja i krema nanetih u toku dana.
Odaberite pravi serum za lice:
U našoj ponudi se trenutno nalaze dva seruma: serum od haberlea i akacije, i serum od vitamina C i hijaluronske kiseline. Oba seruma mogu koristiti svi tipovi kože, ali su efekti različiti. Serum od haberlea i akacije učvršćuje, hidrira i brani kožu od spoljašnjih uticaja, dok vitamin C serum smanjuje oksidativni stres kože, i podstiče podmlađivanje kože kroz povećanu proizvodnju kolagena.
Ne zaboravite da hidrirate kožu lica:
Ukoliko je vaša koža umorna i dehirdirana, preporučujemo vam Badem kremu koja koži vraća lipide i neophodnu vlažnost. Ova krema preporučuje se normalnoj i suvoj koži i načinjena je od samo 11 sastojaka među kojima su glavni aloja vera i badem.
Noćurak u kombinaciji sa hijaluronskom kiselinom i vitaminom C snažan je saveznik u osvežavanju kože koja pokazuje prve znake starenja. Ova anti age krema se najbolje pokazala kod suve i normalne kože.
Za one sa mešovitom i masnom kožom, preporučujemo Hamammelis kremu. Ova formulacija od 8 pažljivo odabranih sastojaka daje koži bolju strukturu, ujednačava ten i smanjuje crvenilo zahvaljujući destilatu hamamelisa.
Da li će skin minimalism postati trend budućnosti?
U prethodnih nekoliko godina maksimalizam u kozmetičkoj industriji i veliki broj koraka u nezi lica doveli su mnoge od nas do osećaja preopterećenosti. Međutim, istina je da je za negu naše kože uvek korisniji princip u kojem smo i mi i naša koža neopterećeni. Osećaj da je naša koža negovana i da je naša rutina lagana, pomoći će nam da se iste te rutine lakše pridržavamo.